czwartek, 25 października 2012

Co to jest dieta?


Zapewne wielu z was słysząc słowo "dieta" myśli tylko o odchudzaniu. Nic bardziej mylnego.
Dieta polega na dostosowaniu odpowiedniej ilości i jakości produktów spożywczych. Właściwa dieta powinna dostarczać optymalnej, dostosowanej do indywidualnych potrzeb danego organizmu, ilości i jakości niezbędnych składników przemiany materii i energii. Ustala się właściwą dietę dostosowaną do indywidualnych potrzeb, z uwzględnieniem wieku, stanu zdrowia, trybu życia, rodzaju pracy i dokonuje się tego w oparciu o zasady dietetyki.

Proponowane w diecie pożywienie powinno zawierać odpowiednią ilość: składników budulcowych (białko, związki mineralne), składników energetycznych (węglowodany, tłuszcze, częściowo białko), składników regulujących (witaminy, enzymy, makroelementy i mikroelementy, aminokwasy - zwłaszcza egzogenne, których organizm człowieka nie potrafi syntetyzować). Diety, które są pozbawione pewnych składników powodują ich niedobory, a to prowadzi do dysfunkcji organizmu i chorób.
Ważne w diecie są również pokarmy, które zawierają naturalne kwasy organiczne i błonnik, zawarte głównie w warzywach i owocach, są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dobrze skomponowana dieta powinna uwzględniać zapotrzebowanie energetyczne człowieka, które średnio wynosi 2500 do 3500 kilokalorii na dobę.
Dieta  odchudzająca  powinna  być uboższa tylko pod względem kalorycznym, ale powinno się zachować  zestaw niezbędnych składników. To automatycznie wyklucza do dłuższego stosowania wszystkie diety monotematyczne, w których spożywa się przez określoną liczbę dni tylko jeden produkt, bez ograniczeń. Diety takie są niebezpieczne ponieważ dostarczają w nadmiarze pewnych składników odżywczych i prowadzą do niedoboru pozostałych składników. Zaburza to funkcjonowanie całego organizmu, który jest przystosowany do trawienia i wchłaniania urozmaiconych posiłków.
Nazwy diet pochodzą od
  • składu (jogurtowa, białkowa, nisko tłuszczowa, owocowa, ziemniaczana)
  • sposobu oddziaływania na organizm (odtłuszczająca, oczyszczająca)
  • nazwy geograficznej okolicy, z której pochodzą ( kopenhaska, śródziemnomorska, szwedzka)
  • limitu kalorycznego, którego należy przestrzegać (1000 kcal, dieta 1200 kcal, dieta 1500 kcal)
  • nazwiska twórców (Kwaśniewskiego, Atkinsa )
  • nazwy chorób, przy leczeniu których znajdują zastosowanie (cukrzycowa, nerkowa, wątrobowa, przeciwmiażdżycowa)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz